Inżynieria wzornictwa przemysłowego

Opiekun kierunku: Prof. dr hab. inż. Edward Lisowski

Instytut Informatyki Stosowanej
Al. Jana Pawła II 37, 31-864 Kraków
tel. (+48) 012 628 36 30, fax: (+48) 012 648 82 67
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://m7.mech.pk.edu.pl/

Praktycznie wszystkie użyteczne, ładne i atrakcyjne przedmioty, nowe pojazdy, narzędzia i produkty przemysłowe powstają w oparciu o projekty wzornicze. Wykonanie projektu wzorniczego wymaga wiedzy z różnych dziedzin: technicznej, ekonomicznej, o potrzebach i upodobaniach ludzkich, znajomości ergonomii oraz wielu innych. Współczesne projekty powstają w interdyscyplinarnych zespołach złożonych z projektantów wzornictwa przemysłowego, inżynierów konstruktorów oraz marketingowców i ekonomistów. Współpraca różnych specjalistów często napotyka na trudności, bo niełatwo pogodzić różne cele cząstkowe i różne języki, jakimi się posługują. Najściślejsza współpraca jest potrzebna między projektantami wzornictwa, a inżynierami konstruktorami i technologami. Studia na kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego przygotowują do zawodu inżyniera, który będzie bezpośrednim partnerem projektanta wzornictwa, współtworząc z nim koncepcję użytkową produktu i projektując jego technologicznie uzasadnioną postać. Inżyniera, który będzie miał wiedzę nie tylko z mechaniki, wytrzymałości materiałów, inżynierii materiałowej, ale również z rysunku, rzeźby, technik wizualnych czy antropometrii. Duże zainteresowanie zatrudnianiem inżynierów – designerów wykazują zarówno firmy polskie, jak również przedsiębiorstwa zagraniczne.

Kandydat na studia na kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego powinien mieć predyspozycje do zawodu inżyniera-projektanta, zainteresowanie techniką, podstawową wiedzę w zakresie matematyki i fizyki oraz motywację do tworzenia nowych rozwiązań i wyobraźnię przestrzenną.
Niezwykle przydatne będą pewne uzdolnienia plastyczne, lub co najmniej chęć podjęcia trudu przyswojenia sobie podstaw wiedzy i umiejętności plastycznych.

Kierunek studiów Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego (IWP) prowadzony jest na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

Kierunek ten obejmuje dwa obszary kształcenia: nauki techniczne i sztukę w dziedzinie sztuk plastycznych i jest prowadzony przez wysoko kwalifikowaną kadrę posiadającą kompetencje nauk technicznych (pracownicy Politechniki Krakowskiej) oraz w zakresie sztuki (pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie).

Absolwenci kierunku Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego uzyskają kwalifikacje, które są przydatne do pracy w działach projektowych, biurach projektowych, na stanowiskach związanych z ulepszaniem wyrobów, tworzeniem nowych wyrobów, tworzeniem wyrobów innowacyjnych, jak również inną działalnością twórczą. Możliwości zatrudnienia obejmują duże przedsiębiorstwa i koncerny branży: motoryzacyjnej, mechanicznej, AGD oraz pokrewnych. Na tego typu specjalistów istnieje zapotrzebowanie także w średnich i małych przedsiębiorstwach charakteryzujących się częstym wprowadzaniem nowych produktów na rynek. Przydatne umiejętności i kwalifikacje nabędą tu również osoby pragnące prowadzić własną działalność gospodarczą.

Studenci kierunku IWP mają możliwość kontaktu ze specjalistami zarówno z zakresu inżynierii mechanicznej, jak również wzornictwa przemysłowego. W zakresie przedmiotów kierunkowych położono nacisk na równowagę pomiędzy przedmiotami z obszaru nauk technicznych i sztuk plastycznych. Instytutem dyplomującym na tym kierunku jest Instytut Informatyki Stosowanej, gdzie szczególnie pod nadzorem Katedry Systemów Informatycznych i Modelowania Komputerowego prowadzone będą zajęcia projektowe. Realizacja prac dyplomowych przewidziana jest jako zespołowa, pod opieką specjalistów z obszaru inżynierii mechanicznej i sztuki. Instytutami wspomagającymi ten kierunek są: Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych, Instytut Pojazdów Szynowych oraz Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej.

Studia na kierunku Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego przygotowują do wykonywania zawodu inżyniera - projektanta w zakresie specjalności Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego. W ramach studiów I stopnia nie ma podziału na specjalności, w zamian za to student ma możliwość wyboru bloków profilujących dyplom:

- projektowanie produktu,

- projektowanie środków transportu.

Praktyki i staże

 

Opinie absolwentów